Částečné zatmění Slunce

Dne 29. března 2025 jsme v Ostravě pozorovali fascinující nebeský úkaz – částečné zatmění Slunce. Tento jev nastává, když se Měsíc ve fázi novu ocitne mezi Zemí a Sluncem, čímž částečně zakryje sluneční disk. Nicméně počasí nehrálo zcela vhodně do karet. Povedlo se zatmění slunce zachytit?

V Ostravě bylo zatmění pozorovatelné v poledních hodinách, přičemž maximální fáze nastala kolem 12:20, kdy bylo zakryto přibližně 14 % slunečního disku. Nicméně všechny snímky jsem vyfotil v cca 12:05 – 12:12. Pro fotografování tohoto úkazu bylo nutné použít ND filtr, který ochrání snímač fotoaparátu i lidské oko. Pro samotné ostření, vyfocení a pozorování zatmění jsem však použil displej zrcadlovky. Díky oblačnému počasí se mi podařilo zatmění zachytit. Samotný ND filtr se ukázal jako nedostatečná clona.

Částečné zatmění Slunce v Ostravě, 29.3.2025

Částečné zatmění Slunce a nastavení fotoaparátu

Částečné zatmění Slunce jsem fotil svou zrcadlovkou s teleobjektivem 55 – 250 mm, aby bylo možné co nejvíce přiblížit sluneční disk. Navíc pro větší teleobjektiv nemám ND filtr. Klíčová však byla správná expozice, kterou jsem nastavil následovně:

  • Manuální režim pro plnou kontrolu nastavení
  • Čas závěrky: 1/2000 s (podle fáze zatmění a množství světla)
  • Clona: f/20 až f/22 pro lepší ostrost a omezení světla
  • ISO: co nejnižší (ISO 100), aby se minimalizoval šum a snímek se udržel „tmavší“
  • Expozice do mínusu pro podporu tmavosti snímku
  • Manuální ostření na nekonečno pro maximální ostrost obrazu
  • Stativ a dálkovou spoušť pro podporu ostrosti snímků

Kvůli vysoké svítivosti Slunce je nutné použít ND filtr nebo speciální sluneční filtr. Bez těchto filtrů se může snímač fotoaparátu nevratně poškodit a pozorování není tak jasné. V můj prospěch hrál i fakt, že během mého focení nebem pluly mraky, které mi poskytly další filtraci pro zachycení výsledných snímků.

Částečné zatmění Slunce v Ostravě, 29.3.2025

Počasí při zatmění

Předpověď počasí pro Ostravu na tento den uváděla polojasno s postupným zatažením, nejvyšší denní teploty kolem 12 °C a ranní teploty okolo 8 °C. Během zatmění bylo počasí relativně příznivé – teplota se pohybovala kolem 14 °C a obloha byla převážně polojasná, s postupným úbytkem mraků, což umožnilo dobré pozorovací podmínky. Paradoxně s úbytkem klasických mraků a přechodem do „mračné mlhoviny“ se nakonec zatmění stalo nepozorovatelným.

Jak pozorovat zatmění bezpečně

Pro bezpečné sledování zatmění bylo důležité použít speciální brýle se slunečním filtrem nebo jiné ochranné pomůcky, aby nedošlo k poškození zraku. Mnoho hvězdáren a planetárií v České republice, včetně těch v Plzni, Rokycanech a Valašském Meziříčí, pořádalo veřejná pozorování tohoto úkazu.

Částečné zatmění Slunce je vždy výjimečnou příležitostí k zamyšlení nad vesmírnými procesy a naším místem v kosmu. Doufejme, že jste si tento úkaz užili a těšíte se na další astronomické události, které nám obloha v budoucnu nabídne.

Tak držte přízeň a zdar, SynekOstravski.cz.

  • Částečné zatmění Slunce v Ostravě, 29.3.2025
  • Částečné zatmění Slunce v Ostravě, 29.3.2025
  • Částečné zatmění Slunce v Ostravě, 29.3.2025
  • Částečné zatmění Slunce v Ostravě, 29.3.2025